Vrlo je jednostavno i brzo uzgojiti ovu superzdravu hranu koju mozete koristiti u raznim salatama i na razne druge moguce nacine,uz namaze, u smoothie-ima i sl.. Ono sto mozete klijati :
Orašasto voće:
badem, lješnjak, kikiriki
Sjemenke:
lan, suncokret, sezam
Mahunarke:
soja, slanutak, mung dal, grašak, leća
Žitarice:
pšenica, kvinoja, hajdina, kamut, riža, kukuruz, zob, raž
Povrće
brokula, kupus, mrkva, luk, špinat, salata, celer, kupus, repa, rotkvica
Nutritivna vrijednost klica :
Vitamini
Sadržaj vitamina drastično se povećava tijekom klijanja. To osobito vrijedi za vitamine A, B, C i E. Vitaminski sadržaj nekih sjemenki, žitarica, mahunarki i orašastih plodova može narasti i 20 puta tijekom klijanja.
Masne kiseline
Sadržaj esencijalnih masnih kiselina također buja pri klijanju. Većina ljudi ima manjak esencijalnih masnih kiselina. Redovito konzumiranje klica lako rješava taj problem.
Vlakna
I sadržaj vlakana u mahunarkama, orašastim plodovima, raznim sjemenkama i žitaricama znatno se povećava klijanjem. Vlakna su najvažnija za probavu i mršavljenje, jer se vežu na masti i toksine u našem tijelu i olakšavaju njihovo odstranjivanje.
Enzimi
U klicama može biti i do sto puta više enzima nego u svježem voću i povrću. Enzimi su posebne vrste bjelančevina koje djeluju kao katalizatori za sve tjelesne funkcije. Kvaliteta bjelančevina u mahunarkama, orašastim plodovima, sjemenkama i žitaricama poboljšava se onog trena kada prokliju.
Minerali
Tijekom klijanja minerali se vežu za bjelančevine, što tijelu olakšava njihovu apsorpciju. To vrijedi i za alkalne minerale kao što su kalcij, magnezij, željezo, kalij i mangan. Zahvaljujući alkalnim mineralima klice alkaliziraju tijelo. Mnoge bolesti, uključujući rak, povezivane su s viškom kiselosti u tijelu.
:(Još nema komentara