Kad ne radim turšiju onda napravim ovu miješanu salatu. U mojojoj zimnici piše vojvođanska miješana salata za zimu, nisam mislila staviti recept, ali na primjedbu da ga stavim ispod slike i komentara evo i kako pripremam ovu krasnu salatu koja mi se nikad nije pokvarila a i brzo se ukiseli.☼♥
Kad ne radim turšiju onda napravim ovu miješanu salatu. U mojojoj zimnici piše vojvođanska miješana salata za zimu, nisam mislila staviti recept, ali na primjedbu da ga stavim ispod slike i komentara evo i kako pripremam ovu krasnu salatu koja mi se nikad nije pokvarila a i brzo se ukiseli.☼♥
Sastojci
Priprema
Možete a i ne morate staviti konzervans no ja stavim 1/2 male vrećice konzervansa za svaku sigurnost jer mi je stan sa centralnim grijanjem i nemam hladno spremište. U biti stavim konzervans par zrnaca u par teglica na vrh koje trebaju stajati duže a u ove druge staklenke koje prije potrošim ne. Recept imam sa ovim mjerama i ispadne cca 30 -35 teglica cca 7,5dcl ovisi o vel i koliko natisnete povrća. Radila sam sa 1 kg zelja i paprike 1/3 manj nego po receptu ove godine. Inaće sam radila i duplo, ali isplati se za veću obitelj napraviti više.
Postupak:
1. Tegle-staklenke oprati i posušiti ne treba ih grijati. Povrce mora biti zdravo i svježe pazite na crne točkice kod karfiola...ma uglavnom zdravo..Zelje narezati ..naribati na ribež (volim sitnije zelje ili kupus naribati a možete i na širije trake .. napravila sam jednu teglu sito narezanog zelja a jednu na širije trake), paprike isto na deblje rezance, mrkvu i krastavce na kolutiće (ako imate rezač cik-cak za mrkvu (kao na slici) ispadne ljepša)..karfiol natrgati na sitne cvjetiće. Trebalo bi povrće izrezati kolutiće na podjednake dubljinu zbog estetike a zelje (kupus) i papriku na rezance cca 5-7 mm. Zelje je dobro naribati i ostaviti preko noći a ujutro ga iscijediti i onda pripremi sve drugo povrće. (malo sam se žurila a i mrkva je na cik cak ide brže nego s nožem a zelje volim sitnije..no trebalo bi biti podjednake veličine izrezano nožem radi boljeg izgleda). Paprike malo prokuhati 1-2 min da omekša u vodi koju imamo kao marinadu prelijev za ovu salatu. Možete na kraju doliti malo ulja da ne ostanu mjehurići i zatvoriti staklenku.
2.Pripremimo marinadu ili prelijev : prokuhamo ocat 9% za salate sa vodom, soli, šećerom, paprom u zrnu korijander po želji i lovorov list.
Kad zakuha onda nek se paprike malo pofure 1-2 min i izvadimo. U staklenke posložimo malo zelja pa karfiol ..mrkvu slažemo povrće i natisnemo u i zalijemo vrelim preljevom tako da u svaku dođe malo papra po želji i korijandera. Staklenke tople zatvorimo te ih stavimo u deku i omotamo dok se ne ohlade najmanje 24h ili zaboravimo na njih dva dana. I onda ih spremimo u ostavu.
Nemorate se striktno držati recepta i količine po receptu, već onoliko koliko imate povrća pri ruci..ili iz vrta ili sa placa.
Primjedba: Ako ne važete povrće a imate ga više onda uzmite omjer za marinadu-preljev : 1 l alkoholnog octa9% 4 l vode 30 dag šećera i 30 dag soli konzervans po želji ali u receptu stoji tako...prokuhajte i sa tim prelijte povrće. Kad imam šampinjona rado ih posebno same stavim u teglicu i prelijem sa ovim preljevom nekako šampinjoni omekane i lijepo ih je imati posebno.
Slicna je i turšija samo je drugačija jer je sve u jednoj posudi i ne reže se povrce..a ovako se brže ukiseli nego turšija.
NAPOMENA: treba paziti da je svježe, zdravo i zrelo povrće, jer je uvenulo i požutjelo već sirovo izgubi većinu vitamina. Povrće pažljivo operemo, i to cijele plodove Tek ga nakon toga narežemo, ovisno o receptu. Mlado i meko povrće možemo staviti u staklenke svježe.
povrćem obično se održavaju teže nego one s voćem. Povrće je, naime, više inficirano mikroorganizmima koji su u zemlji, a osim toga sadržava i više bjelančevina koje mikroorganizmi lakše napadaju i kvare. Povrće, za razliku od voća, ne sadrži puno prirodnih kiselina koje sprečavaju razvoj mikroorganizama, pa se preporučuje konzervama s povrćem dodati malo octa ili, još bolje, limunov sok.
Ako 14 dana u staklenkama ne primijetimo nikakve promjene, stavimo ih na stalno mjesto. Ako se počnu dizati mjehurići ili se tekućina zamuti, onda je to znak da se povrće kvari. Zato treba svaki dan pogledati a i ako primjetite mjehurić odmah pregledajte dobro povrće da nije koji komadić loš uletio izbacite tekućinu i ponovite postupak pa dodajte koje zrnce konzervansa ili vinobrana..šteta je da propadne.. Meni ovo nikad nije dobilo mjehuriće ali jednom u ovih 40 godina desilo mi se da se turšija zamutila i onda sam issto oavako napravila a desilo se jer je uletio u turšiju jedan truli mali krastavčić uspjela sam spasiti ...(ovu napomenu sam naknadno ubacila možda nekom dobro dođe za svaki slučaj)
Posluživanje
Recept Miješana salata je od moje kolegice iz ureda 80-tih godina zapisan u bilježnicu-rokovnik za zimnicu....
33