Fašnik, mesopust ...počinje Bogojavljanjem 6.siječnja a završava dan uoči Pepelnice s početkom korizmenog posta. U ovom periodu sve je dopušteno, a ponajviše svakakvo maškaranje, zabava i dobro druženje. U ovo doba tradicionalno se peku pokladnice ili krafne, uštipci ili fritule, kroštile ili fanjki, te slične slastice od prženog dizanog tijesta na ulju ili masti.
Evo i mojih krafni ili pokladnica na temu tjedna, ♥(u dvije verzije su sa glutenom i naknadno dodano BEZ GLUTENA) ♥ iako ih u pretraživanju ima preko 317 receptata, bila sam opširna a i možda nekom neka ideja, savjet dobro dođe od ostatka tijesta kao karnevalske maske, mišići, rešetke praščići..♥♪♫ Ima i verzija GLUTEN FREE KRAFNE ♥♪♫
Fašnik, mesopust ...počinje Bogojavljanjem 6.siječnja a završava dan uoči Pepelnice s početkom korizmenog posta. U ovom periodu sve je dopušteno, a ponajviše svakakvo maškaranje, zabava i dobro druženje. U ovo doba tradicionalno se peku pokladnice ili krafne, uštipci ili fritule, kroštile ili fanjki, te slične slastice od prženog dizanog tijesta na ulju ili masti.
Evo i mojih krafni ili pokladnica na temu tjedna, ♥(u dvije verzije su sa glutenom i naknadno dodano BEZ GLUTENA) ♥ iako ih u pretraživanju ima preko 317 receptata, bila sam opširna a i možda nekom neka ideja, savjet dobro dođe od ostatka tijesta kao karnevalske maske, mišići, rešetke praščići..♥♪♫ Ima i verzija GLUTEN FREE KRAFNE ♥♪♫
Sastojci
Priprema
Germu ili kvasac staviti u toplo mlijeko zajedno sa jednom malom žlicom šecera i malom žlicom brašna (uzmite od navedene količine).. razmuti pokrij krpom da se kvasac malo digne.
U prosijano brašno ili samo glatko ili pola mekog a pola oštrog (obavezno ga prosijem) dodati jaje, žutanjke, sol i ostatak šecera te dignutu germu, dodati ulje, ako ne ulje otopljeni maslac ili margarin 80 grama) i naribanu limunovu koricu 1 žlicu limunova soka ili octa. Dobro izmješati ručno (radim u početku sa mikserom nastavcima spiralnim miksera za dizano tijesto ili u multipraktiku tamam mi je mjera za 1/2 kg brašna) da se dobije glatko tijesto koje se ljepo odvaja od posude, a po potrebi dodam i šaku brašna još malo na radnu površinu. Poslije još kuhačom malo odradim tj potučem ili isklofam ručno tijesto, da se lijepo odvaja od stijenki posude. Tijesto pokriveno ostavitina toplom da da se diže tj. udvostrući - naraste skoro duplo (neka ne bude propuha topla prostorija i ako želite da su šupljikave više pemjesiti još koji put možete ga ostaviti npr. naveče u vecoj posudi, pa ujutro dignuto tijesto izvrnuti na pobrašnjenu radnu površinu kratko ponovo umijesiti i razvući na 1,5 cm debljine ili dva prsta tj. visina a kalupi za krafne ovi limeni u dve veličine promjer ili 9 ili 7 cm se i slikom vide. Tijesto malo odignuti sa svake strane i okruglim kalupom rezati krafne. Pokriti toplom krpom (nadstolnjakom) i neka duplo narastu. Čašom tankog ruba ili limenim kalupima vaditi krugove 7 ili 9 cm (ovisno o tome kol´ko hoćete da su višlji onda 2,5 cm visoko i širine 9 cm ili manje 7cm) i neka stoje 20-tak minuta. Preokreni pažljivo i opet 15-20 minuta da narastu.. No ima i jedan trik da izrezane krafne stavimo na podlogu od stiropora, koju prekrijemo prozirnom folijom. Tako dizanom tijestu osiguramo bolje uvjete za čuvanje neophodne topline.
Imam veliku okruglu tavu posudu koju sam kupila tako da pečem odmah po 5-6 krafni ali tu treba onda i više ulja do 1 litre, ovisi o veličini ( ili u manjoj po 4 komada da imaju prostora oko sebe tu je dovoljno 7-8 dcl ulja) Imam i stakleni poklopac da lakše pratim prženje krafni.
Pržim u zagrijanom ulju ( obično miješam mast i uljeili samo mast ), ali ne smije biti prevruce da se ne bi stvarala pjena oko krafni i drvenom kuhačom provjeriti drškom pa kad se stvore mjehurići onda je ulje dobro za prženje to bi bilo cca 160°C. Sa krafni se treba istresti brašno prije stavljanja u ulje, jer masnoća brzo od izgorenog brašna potamni..
Dignute krafne stavljajte u vruće ulje s obratne strane (okrenute tj onom gornjom stranom kako je bila na radnoj površini dok su se krafne dizale) tako da se gornja dignuta strana stavlja prema dolje u masnoću za prženje cca nekih 3 minuta Bolje da ulje ne bude prevruće..jako tj. umjereno čak i hladnije pa kod prvog okretanja padela ili tava mora biti pokrivena poklopcem a kasnije kad preokrenete krafne možete pojačati tempreraturu malo više i peku se otkrivene bez poklopca dok ne dobiju lijepu rumenu boju .
Kad vidim da su blago porumenile zato mi je bitan stakleni poklopac i čim primjetim da su blago porumenile odmah ih prevrnem kuhačom, budu brzo budu gotove. Pazite da ne bi bi dobile smedu tamnu boju jer onda otvrdnu. Vadite ih šupljikavom žicom na papirne ubrus da se osuše od viška masnoce.
Tijesto možete zamijesiti navečer i ujutro raditi krafne ili prije posla pa ih raditi kad se vratite..
Pospi šečerom u prahu ako volite volite, ja ne posipam možda par kafni za one koji vole....
Možete ih puniti pekmezom ili marmeladom od marelica sa dodatkom uma, kremom od vanilije, čokoladom ili ostavit prazne. Punite ih sa špricom ili stavite na jedan krug malo pekmeza poklopite drugim krugom prstima blago pritisnite i manjim limenim oblikom obrežete krafnu tako je radila moja mama.
Od ove količine sam dobila sa većim limenim kalupom 20 krafni većih i 5 manjih.
Obićno se posipaju šećerom u prahu ali moji ne vole, pa ih ne posipam
Dok sam bila mlađa skupljala sam recepte u svojoj tekici..tako sam između više skupljenih recepti izvukla neku sredinu i to je sad zapisano ovdje
Od dijela tijesta za krafne možete za dječicu napraviti karnevalske maske, oblikujte tako da tijesto bude cca 1cm i od njih izrežite trokutasti oblik kojemu dodatno izrežete otvore za oči nos i usta..,mišiće, rešetke, razne oblike..dajte mašti na volju.. Pogledajte sliku i kolaž...
Ako ne želite da vam ostane tijesto od rezanja kalupom kojeg koristim za praščiće mišiće ..onda oblikujte kuglice veličine breskve ili još bolje marelice..i one će se udvostručiti dizanjem .. a oblikujte sa pobrašnjenim rukama sa oštrim brašnom..isto se dobije prsten..
Zapraščiće istanjite dizano tijesti na 1 cm. Okruglim rezačem izrežite krugove a onda napravite mali krugić za njuškice i na njoj dvije rupice. Izrežite trokute od kojih oblikujete uši. S pomoću bjelankjka zaljepite uši oči ( točki cce od suhe šljive ili bjelanjka i čokolade na kraju) njuškicu i nek tjesto naraste. Možete i peći u pećnici ili na vrućem ulju.
Ako vam se da možete praščiće za klince napraviti i od prhkog tijesta
♥ GLUTEN FRE verzija bezglutenskih krafni♥
Radila sam ih po ovom receptu sa ScharkMixB dodala sam 1 žlicu tapioke, 1 žlicu Orgran* zamjen za gluten i na vrh noža Ksantan guma 1 jušna žlica psiliuma na pola kg brašna.. Negdje sam pročitala i uvjerila swe da je za dizana tijesta tipa dizana orahnjača krafne dobro dodati pojačivače...I Krafne su mi uspjele budem i sliku stavila.
♥VAŽNO:♥ dizano tijesto bez glutena NE smijete previše miksati tj miješati ako to radite drvenom žlicom mijesiti jer u njemu nema glutena i zato nema potrebe zadugim miksanjem kao kod običnog brašna sa glutenomgdje ga puno više mijesimo, da se aktivira gluten. Ako tijesto bez glutena previše mijesimo rekli bi da ga mučimo nećemo dobiti lijepo dizano tijesto zbog predugo miješanja. Temperatura a to sve piše i u savjetima mora bit sobne temperature ( Kvasac suhi ili kocku svježu germe aktiviramo sa malo šećera ...brašna (i mala žličica) mlake vode (a možei mlijeko) prekriijemo čistom kuhinjskom krpom i ostavimo na toplom mjestu da se kvasac aktivira tj, digne.
Postoje ipak razlike između pripreme glutenskoga tijesta i tijesta bez glutena. U pravilu, ne bi trebalo biti nekih većih problema ako se držite recepta i uputa. iz dosadašnjeg iskustva tijesto je malo mekanije.. smanjim % brašna ili dodam jaje više ili tekućine i ne odmah staviti sve brašno..Za krafne odvojimhmožda i manje recimo cca3h i to radim ujutro poslije jutarnje kave kad nema presinga sad moram vamo ili tamo.
O BRAŠNIMA BEZ GLUTENA ♥ OPŠIRNIJE OVDJE ♥
Ako vam se ovaj recept ćini kompliciran pogledajte i ovaj recept Bezglutenske krafne, ili ovaj Krafne bez glutena i Priću o krafnama Bezglutenska radost
Posluživanje
Kao pri svakoj pripremi dizanih tijesta, tako i pri miješanju i pećenju krafni treba osigurati nekoliko osnovnih uvjeta:
* topla prostorija bez propuha, tako da dizano tijesto nesmetano nabuja..
* Sve namirnice držati 1/2 sata na sobnoj temperaturi
* Tijesto mora odstajati i dignuti se duplo.
* pržiti u dovoljno masnoće u velikoj posudi ili fritezi da krafne imaju dovoljno prostora.
* Temperadura masnoće bi trebala biti između 160°C-170°C Pravu temperaturu odredte sa trikom drške drvene kuhače. uronite je u vruće ulje, pa ako se pojave mjehurići, temperatura je baš takva kakva treba biti.
* Ako tijesto nije se dovoljno diglo...nabujalo onda ga pržite u početku na nižoj temperaturi jer će djelomice nabujati a ako je previše nabujalo pecite ga na višoj temperaturi.
* Pripazite i na količinu šećera..slađa tijesta treba pržiti na nižim temperaturama.
*Razvaljano tijesto treba pustiti 10-ak minuta da odmori pa se oštrim izrezivačem-modlom specijalnom režu krafne.Modla za krafne prije svakog izrezivanja treba utisnuti u brašno.
* Nikada nemojte pržiti puno tijesta odjednom jer velika količina tijesta rashladi ulje. U hladnome ulju tijesto upije previše masnoće, kao što ni previše vruće ulje nije dobro jer izvana ima lijepu boju a unutra tijesto može ostati sirovo.
* Dobro je koristiti podlogu od stiropora jer dobro održava temperaturu tijesta. Usput tijesto treba biti pokriveno stolnjakom.
*Pri prženju krafne uvijek polažite u masnoću gornjom stranom prema dolje.
*Želite li da krafne dobiju lijepu svijetlu prugu učinite slijedeće: nakon što položite krafne u ulje, poklopite posudu. nakon 2-3 minute otklopite i okrenite krafne da se ispeku i s druge strane tj lijepo morumene.
* Krafne vadite šupljikavom žicom na kuhinjski papir koji će upiti višak masnoće, te zatim ako volite pospite šećerom u prahu.
*e da su vam krafne više šuplje onda ih i ručno premijesite više pusta a i kad ih stavite u ulje polijevajte ih sa žlicom toplog ulja sa jedne i druge strane. dok se površina ne nadigne.. I još jedan podatak koji mi je ujna Filka govorila kad bi radila krafne da za šuplje krafne treba glatko ili meko brašno, a ako volite pune teže krafne, uzmete oštro brašno.
Ako ne želite rupe u krafnama stavite praška za pecivo, navodno da prašak za pecivo sprečava nastajanje rupica u krafbana.
* Možete puniti punjenjem po želji i marmeladom prije prženja no ako tijesto nije dobro slijepljenjo može se tijekom prženja rastvoriti i iscuriti.. Ako ste nesigurni ili početnik bolje ih je puniti kasnije. I tijesnemojte razvući previše tanko 1-1,5cm.
*Od ostatka tijesta možete raditi mišiće mrežicu, karnevalske maske, praščiće, te svakakve druge figureci prema mašti i inspiraciji..
29