Moj profil

Drenjule, vino, sok, liker,pekmez, slatko, čaj, žele,

80

Evo recept za vino, liker iz bakine bilježnice i o ljekovitosti
Danas je drenjula (drijen, drijenak) gotovo zaboravljen. Rijetko se bere i koristi. Okus drenjula je kiselkasto trpak.  Obično se beru prije pune zrelosti,j er inače rado otpadnu s drva i drže u suhoj slami da dozore,tj.dobiju tamnocrvenu boju. U likeru sve popravi šećer, kao i u marmeladi, pekmezu  od drenjula, koji se poseban specijalitet.

Evo recept za vino, liker iz bakine bilježnice i o ljekovitosti
Danas je drenjula (drijen, drijenak) gotovo zaboravljen. Rijetko se bere i koristi. Okus drenjula je kiselkasto trpak.  Obično se beru prije pune zrelosti,j er inače rado otpadnu s drva i drže u suhoj slami da dozore,tj.dobiju tamnocrvenu boju. U likeru sve popravi šećer, kao i u marmeladi, pekmezu  od drenjula, koji se poseban specijalitet.

Sastojci

za vino
1 ½ kg drenjula (drijenak dren)
5 l vode
liker od drenjula I
1 litra drenjula
2 kile drenjula
1/2 litre ruma
2,5 l vode
liker od drenjula II
1/2 kg drijenka drenjula
1/2 l rakije ili viskija (votke)
40 dag šećera
4 dcl vode

Priprema

1.

Drenjule očiščene staviti u staklenu teglu. Vodu prokuhaj, dodaj šečer. Kad je kuhano ohladiti i preliti po drenjulama. Staklenku povezati i ostavit na sobnoj temperaturi . Vrenje se odvija postepeno i traje cca 3 mjeseca jer kad se drenjule zrele više nije jako toplo. Kad je završeno nakon 3 mjeseca procjedi kroz gazu. Vino rastočit u čiste sterilizirane boce i zatvoriti ih plutenim čepom. Ostatak drenjula je znala iskoristit i skuhati pekmez. Prije su se recepti jako kratko pisali evo primjer a i recept je vidi se iz bakine bilježnice

*ČAJ OD DRENJULA* Osušena kora drenjule .5 – 10 gr kuha se 5 minuta u dva dcl vode. neka stoji 20 minuta, procijedi te nezaslađeno se pije tri puta dnevno po jedna šalica i to poslije jela. Tako se pripravlja dobar čaj protiv proljeva. Na isti način kuha se i čaj od osušenih plodova drenjule. *Pekmez, slatko, kompot i, naročito, sok od zrelih drenjina jedna su od najboljih prirodnih poslastica, a istodobno su i lijek koji svatko rado uzima.
Naše bake i prabake jako su cijenile su vrijednost i korisnost drenjula, pa su ih često brale i od njih priređivale zimnicu koja je, usput bila i dobra kućna prirodna ljekarna. Danas je drenjula – drijen gotovo zaboravljen. Rijetko se bere i koristi.


SIRUP OD DRENJULA Drenjule se operu i, nakon vađenja koštica, dobro zgnječe. Na svaki kilogram očišćenih drenjula doda se litra hladne vode i dva dkg vinske kiseline te ostavi na hladnom mjestu 24 sata. Nakon toga smjesa se procijedi kroz gazu ili sito s plastičnom mrežicom a na svaku litru soka doda 30 dkg šećera, uz lagano miješanje da se šećer rastopi. Sirup od drenjula treba stajati još 24 sata u većoj staklenci. Povremeno ga se promiješa, a zatim se sprema u staklene boce od pola ili jedne litre, dobro začepljene plutenim čepom. Pripravljanjem sirupa od drenjula hladnim načinom sačuva se, osim boje i mirisa, i dio ljekovitih sastojaka. Vinska (ili limunska) kiselina i šećer čuvaju sirup od kvarenja. Stajanjem se manji dio šećera (oko 1, 5%) pretvara u alkohol, koji također čuva sirup od kvarenja.

*ŽELE OD DRENJULA* Drenjule se operu i kuhaju (ne vadeći koštice) oko 30 do 40 minuta, odnosno sve dok ne postanu posve mekane. Nakon toga drenjule se protisnu kroz sito, a sok se – još jednom – procijedi kroz gazu.
Na svaku litru tako dobijenog soka doda se 75 dekagrama šećera te kuha, na laganoj vatri, do želiranja.


SOK OD DRENJULA

NA 5 l vode, 2 kG zrelih drenjina i 1 kg šećera treba u lonac staviti tri litre vode i provrije. Drenjule oprati, isjeckati i dodati provreloj vodi. Kuhati 20 minuta, pomjeriti s vatre, ostaviti da se ohladi i propasirati ih. Drenjule tj. masu koja ostane u preši, ili gazi, naliti s ostatkom vode, vratiti na peć i još 15 minuta kuhati. Ostaviti da se ohladi i ponovo propasirati. Pomiješati obje tekućine oa dodati šećer i na smanjenoj temperaturi, uz miješanje, pričekaj da se šećer rastopi. Pojačati temperaturu i kuhati još 10 minuta. Boce oprati, sterilizirati ih i još u vruće, sok sipati. Zatvoriti hermetičkim zatvaračima. Kada se boca otvori, držati je u frižideru. Sok u otvorenoj boci može dvije nedjelje da stajatii da se nepokvari. Zato je najbolje puniti male flaše. Sok se razblažuje običnom ili kiselom vodom.

"LIKER  I  od  DRENJULA" 

Drenjule zrele oprati ..ocijediti. U paselu uliti vodu dodati drenjule i šećer.  Kuhamo  drenjule dok ne popucaju i  odmah mičemo sa vatre. Imamo  lijepu crvenu boju. Maknemo sa peći i odmah ulijemo rum  (može i viski odlično je)  i promiješamo  pokrijemo poklopcem.  Tako stoji dok se  skroz ne ohladi. Kad se je ohladilo procjediti kroz gazu i cijediljku.  Ponovo procjediti  na duplu gazu .Zatim ulijemo  u boce, spremimo na hladno.

"LIKER  II  od DRENJULA"  Omjer je 1/2 kg drenjula (drijenka) 1/2 l komove rakije 30-40 dag šečera i vode 4 dcl....Od šećera i vode napraviti sirup.  Dodati rakiju i još malo prokuhati. U bocu ubaciti drenjule (do vrha) i naliti prethodnom tekućinom.  Ostaviti da stoji 3-4 tjedna.
Sa vremenom dobiva crvenu boju i što duže stoji bolji je liker. Kod  degustacije  po potrebi promućkati da bi u čašu upao i koja drenjula...

PEKMEZ  od drenjula - drenjina:

Zrele bobice drenjul  očistiti, oprati, naliti vrelom vodom i ostaviti pet minuta da stoje. Izvaditi ih iz vode, propasirati, staviti u špadelu i preko posuti šećerom. Na 1 kg pasiranih drenjina stavi se 70-1 kg šećera. Kuhati tri sata na umjerenoj temperaturi uz neprestano miješanje sve dok se ne zgusne. Još vrući pekmez sipati u čiste i tople stelizirane  tegle, staviti u toplu pećnicu cca 100°C nekih  20 minuta. Tegle povezati celofanom ili zatvoriti čistim  hermetičkim zatvaračima i ostaviti na suho mjesto omotane dekom dok se ne ohalde preko noći .


SLATKO  od drenjula

Potreban je1  kg drenjina i 1,5 kg šećera. Krupne, čvrste drenjule  oprati i očistiti od peteljki. Na mjesto gdje je bila peteljka zabosti deblju iglu, polako okrenuti i izvaditi košticu. Šećer preliti čašom vode, skuhati sirup, te  dodati drenjule. Ovo slatko može da se skuha i malo da bude  rjeđe, jer se tokom stajanja smjesa zgusne (želira se). Kuhano slatko skloniti sa peći, skinuti pjenu, pokriti vlažnom krpom. Ostaviti  preko noći, a sutra dan uliti čiste suhe tegle. Povezati celofanom  ili poklopcima i ostaviti na suho i tamno mjesto.


RAKIJA PROTIV PROLJEVA Stariji ljudi znaju da je rakija u kojoj se moče plodovi drrenjule (na jednu litru jače rakije stavi se 10 dekagrama zrelih plodova drijena) dobro sredstvo protiv bolesti crijeva, odnosno čitavog probavnog sustava, posebno kod proljeva i groznice.
PLOD DRENJULE (DRIJENKA) izgleda ovako

2.

Posluživanje

Ima i ljep članak o drenjulama na coolinariki
cvjetić8 ima ovdje lijep recept Pekmez od drijenka ima i od coolinarike recept Pekmez od drena

  • Drijenak(4)
  • Zimnica slatka(2)
  • Drenki(2)
  • Jam(1)
  • Liker(1)
  • Zimnica-blaga(1)
  • Drijen(1)
  • Cherry-probala-i-toplo-preporucuje(1)
  • Lekovi(1)

23

Hvala klaudija,   BCF i tebi na dojmovima i fotkama u galeriji!!

odlican recept, kao i uvijek sve na jednom mjestu -super👍

Hvala Sanja!!!

Ovako je ispalo drugima