Koja rijec o piti... :)
U Bosni i Hercegovini pita je jedno od najcesce pravljenih glavnih jela. Svaka Bosanka, a i Hercegovka, zna da napravi pitu od razvijanih jufki i ta vjestina se generacijama prenosi sa koljena na koljeno. Cak postoji i posalica koja kaze da se djevojka moze udati tek kad nauci da napravi pitu, prije toga slobodno nek ne razlislja o udaji.
Pita se kod nas toliko ukorijenila da kada idemo na put ili na izlet, ne pravimo sendvice kao ostali svijet, mi pravimo pitu!
Cesto sam se pitala zasto mi pitu zovemo pitom, a susjedne zemlje je nazivaju Burek?! Tako je nasa pita zeljanica - burek sa zeljem, pita sirnica - burek sa sirom, krompirusa - burek sa krompirom, itd. Samo se u jednom slazemo, burek sa mesom je BUREK i on je kralj pita!
Da bi se doacarala vrijednost bureka, u narodu je ostala izreka: Sve su pite pitice, a burek je pitac!
Da bi odgovorila na gore postavljeno pitanje, morala sam da procitam nekoliko clanaka, pogledam nekoliko stranica, istrazim, izucim i evo do cega sam dosla (pokusat cu ukratko).
Simbol spirale je cest simbol koji se moze naci uklesan na stecima (bogumilskim nadgorbnim spomenicima) i to je simbol sunca. Na starobosanskom jeziku taj simbol se nazivao "PITA".
Simbol spirale se takodje moze naci i medju keltskim simbolima, a bogme i na omotu jednog od albuma Dine Merlina!
Obicna (osnovna) keltska spirala spada u red simbola koji su u vezi sa beskonacnoscu i ponavljanjem ciklusa zivota.
Medju pravoslavnim stanovnistvom su se pravile spirale/pite od tijesta i time su se ukrasavale slavske pogace.
Sve to me je dovelo do zakljucka da se Bosni i Hercegovini sve sto je zamotano u spiralu nazivalo se PITA, pa tako i turski Borek.
Druga teorija je da je rijec pita izvedena od rijeci "pitati"/hraniti, ali po meni ta teorija nema nekog smisla iz razloga sto nam je pita kao jelo dosla sa Otomanskim carstvom.
Eh sada, da li je rijec pita izvedena od rijeci pitati ili je rijec pitati izvedena od rijeci pita, jednako je pitanju sta je starije koka ili jaje.
U Grckoj kuhinji postoji ista rijec i oznacava parce/komad kolaca, od te rijeci je nastala talijanska pizza, engleska pie, itd.
Sto se tice Turske kuhinje, kod njih se svaka pita (kakve mi poznajemo) naziva Borek, pa mozemo reci da su nasi susjedi u pravu kada kazu: burek sa sirom, burek sa zeljem, burek sa mesom,...
Rijec borek je izvedena od rijeci "bur" sto znaci "saviti ili smotati" pa je onda burek = savijaca.
Kada se burek mota u spiralu, turci ga nazivaju Yuvarlak böreği, ako je u zvrku onda je Gul böreği ili Boyoz, itd.
U Bosni i Hercegovini se pita pravi od svega: meso, suho meso, piletina, iznutrice, zelje, sir, kupus, repa, krompir, kuhani krompir, zara/kopriva, tikva, tikvica,patlidzan, gljive, jabuke, griz, visnje,... ili samo sa maslom.
Nema te namirnice od koje bosanka ne moze pitu napraviti!
:(Još nema komentara