Putem prema škotskoj -dan 2.
Grad mostova , kanala ,porulana, keramike,cvijeća iiii delftski plave boje
Buđenje u Frankfurtu, kavicu i doručak obavili ....pa nastavljamo prema Delft-u jednom od definitivno " must see place" u Nizozemskoj .
Jednostavno oduševe vas svi ti bezbrojni mostovi koji se protežu preko kanala,
starinske trgovine i male kuće...
pravi scenografski prizori nizozemskog života.
Grad je to u kojem je rođen nizozemski slikar Johannes Vermeer u kojem je živio cijeli život i radio , te pronalazio inspiraciju za svoja djela , na njegovim slikama često se mogu vidjeti ulice Delfta.
Poznata je njegova Djevojka s bisernom naušnicom (Het Meisje met de Parel)
slika koja zauvijek će ostati nepoznanica, što je čini posebno vrijednom.
Unatoč raznim pretpostavkama i teorijama, nitko ne može otkriti tko se nalazi na slici – njegova ljubavnica ili kćerka. Djevojka je lagano okrenuta prema nama, a poluotvorenim ustima kao da pokušava nešto reći.
Njen turban, zajedno s ogromnom bisernom naušnicom, slici daje dah Istoka, otvara vrata mašti i misteriji.
Ma i sam Vermeer bio je svojevrsna enigma .
Američka spisateljica Tracy Chevalier napisala je roman na temelju slike u kojem je rekla kako nikad nećemo otkriti tko je ona, kako se osjećala ili što želi reći.
2003. godine, britanski redatelj Peter Webber snimio film Djevojka s bisernom naušnicom, nominiran za tri Oskara, sa Scarlett Johansson i Colinom Firthom u glavnim ulogama, taj je film zaista i sniman tu, pa Delfčani nisu imuni na holivudsku slavu i lokacije snimanja filma označili su putokazima po gradu, da svaki posjetitelj može na svoj način doživjeti atmosferu prikazanu u filmu. Naravno dok ovo tipkam vratili smo se doma i ponovo smo odgledali film 😁
Sikareva obiteljska kuća pokraj kanala kod Nove crkve više ne postoji, no njemu u spomen danas djeluje Vermeerov centar na mjestu nekadašnjeg slikarskog Ceha Sv. Luke, gdje je radio i podučavao.
Podaci su o njegovu životu oskudni. Upisan je u krsni registar Nove crkve 31. listopada 1632. (Otac mu je bio tkalac svile, trgovac umjetninama i gostioničar) Oženio se 5. travnja 1650. Catharinom Bolenes i vjerojatno konvertiao na katolicizam. Iste godine 29. prosinca primljen je u gildu svetog Luke, ali je tek 24. lipnja 1656. isplatio zahtijevalnu pristojbu. Godine 1654. poginuo je pri eksp1oziji barutnog spremišta, u svojoj tridesetoj godini, njegov prijatelj i učitelj Carel Fabritius.
Nevješti stihovi Arnolda Bona uspoređuju tu smrt s Feniksom iz čijeg se pepela nanovo rađa slikarstvo u djelu Vermeerovu.
U dva je navrata predsjedao gildi svetoga Luke (1662/63, 1670/71), a javlja se (1671) i kao strukovni vještak za talijansku umjetnost .
Imao je jedanaestero djece.
Izvršilac njegove oporuke bio je Antony van Leeuwenhoek, nizozemski trgovac i znanstvenik. Poznat je kao "otac mikrobiologije" i strastveni promatrač mikroskopski sitnog , koji je kao i Vermeer sahranjen u Staroj crkvi .
Marktje, jedan od najvećih trgova u Evropi (120 x 50). Pravokutnog oblika, oko trga smeštene su najstarije kuće Delfta
s jedne strane omeđen Novom crkvom, a sa druge gradskom vjećnicom
Danas se u njoj održavaju civilna vjenčanja. Najveći dio gradske vijećnice datira iz 17. stoljeća. No toranj je ovdje postojao i prije same zgrade, još početkom 14. stoljeća. Toranj, zvan i "kamen" prekriven je vapnencem iz Belgije.
Ispod tornja nalaze se prostorije u prošlosti korištene kao zatvor.
Zanimljivost je da Nizozemske crkve ne zvone, nego sviraju, pa se tako svaki puni sat Marktom razliježe melodija zvona Nove crkve.
Grotius, Hugo (pravim imenom i prezimenom Huig de Groot), nizozemski pravnik i humanist (Delft, 10. IV. 1583 – Rostock, 28. VIII. 1645). Službeni historiograf Općih staleža od 1603; državni odvjetnik Zeelanda i Frigije 1607–13, potom Rotterdama. Osnivač škole prirodnoga prava, autor prvoga sustavnog prikaza međunarodnoga prava. Jedan od prvih pobornika načela slobode mora. Uz poeme, pisao i o teološkim i povijesnim temama; bio je i pjesnik latinist i jedan od najistaknutijih intelektualaca svojega vremena.
Kip koji ga obilježava nalazi se na trgu ispred Nove crkve ( Nieuwe Kerk ). to je impresivna i impozantna struktura. Na fotki je i galeb koji normalno obavezno na ovakvim fotkama sjedi na glavama kipova 🙂
Grad je poznat i po manufakturama za proizvodnju plavo-bijelog porculana i keramike, koje su bile konkurencija kineskom porculanu pa diljem grada možete vidjeti razne motive napravljene baš od ovog materijal kao ova klupa izrađena od ostataka razbijene keramike u parku kod muzeja
Het Prinsenhof
Najbolji način da upoznate grad je da se jednostavno izgubite u uličicama
i divite se arhitekturi,
promatrate bicikliste,
prelazite kanale
i uživate u svakom koraku u ovom gradiću u kojem se lijepo isprepleće sadašnjost s nitima prošlih vremena dajući mu poseban šarm, zbog kojeg osjećate se nekako posebno. Vrijeme proleti... prebrzo i već ostavljemo za sobom čarobni Delft ,krećemo prema Rotterdamu gdje nas čeka ukrcaj na brod" Pride of Rotterdam "i oko 11 sati plovidbe do luke Hull .
:(Još nema komentara