Lavanda je iz ormara i ladice krenula prema kuhinji. I sve se više koristi u slatkim, pa i slanim jelima.
Lavanda je miris. Lavanda je boja.
Zimzeleni grm srebrnozelene boje, s klasovima po kojima se u proljeće počinju otvarati mali cvjetovi boje, naravno, lavande. Istodobno oni su izvorom mirisa, također, lavande. Francuska Provansa, kao i naš otok Hvar poznati su po prekrasnim plantažama koje u proljeće u svjetloljubičasto oboje čitave doline i proplanke. Izgledaju nestvarno.
Ako ne možete zamisliti lavandu u kuhinji, možda će vas opustiti njezin čaj ili eterično ulje.
Lavanda se oduvijek koristi u kućanstvu u borbi protiv moljaca i komaraca (slavne vrećice s osušenim cvjetovima lavande u ormaru i ladicama s rubljem), a u kozmetici je njezino eterično ulje prekrasnog mirisa vrlo cijenjeno.
Osim ormara i kupaonice, lavanda se sve češće koristi i u kuhinji. Jestivi su cvjetovi i lišće te se mogu koristiti svježi ili suhi. Naravno, njezin intenzivan miris razlogom je da je treba koristiti vrlo oprezno. Sjećam se da su moji ukućani za prve kekse s lavandom koje sam napravila rekli da ih mogu staviti u jednu od onih slavnih vrećica i pohraniti u ladicu!?
Najjednostavniji način njezine uporabe u kulinarstvu, a nekako i najprirodniji, u slatkim je jelima. Osim keksa s lavandom i prhkog tijesta, možemo je dodati i pustiti u infuziji u mlijeku ili vrhnju koje ćemo poslije koristiti za panna cottu, puding, slastičarsku kremu. Odlično će se složiti i s breskvama ili jagodama, kad ih budemo pripremali za marmeladu. U posljednje vrijeme često se na tržištu mogu naći i čokolade u kojima ima lavande, a spoj tih dviju namirnica pokazao se čistim pogotkom. Svježe cvjetiće lavande možete koristiti kad se odlučite gratinirati voće, poput šljiva, marelica, smokava. Ako vam se okus lavande jako sviđa u slasticama, možete njome začiniti šećer, kao što to činite s vanilijom. Stavite, dakle, suhe cvjetiće u šećer i svako toliko pomiješajte kako bi lavanda svoj miris prenijela na šećer.
Mnogo je teže, ili se možda samo nismo naviknuli, lavandu koristiti u slanim jelima. Ona, međutim, može biti dijelom tzv. provansalskih začinskih trava, u koje osim nje spadaju ružmarin, timijan, origano, bosiljak. Pogodne su za mariniranje piletine prije pečenja, ali i kao dodatak za gulaše od mesa. Lavandom možete začiniti mekane kozje sireve. U ovom posljednjem slučaju možemo ih koristiti suhe ili pomiješane s medom jednostavnog okusa, poput bagremova ili, zašto ne, ako ste u mogućnosti, i lavandina.
Lavanda će svoj miris ostaviti ako je neko vrijeme držite u maslinovu ili drugom ulju ili medu.
Ako ste avanturistički tip, tartar od svježe ribe poput tunjevine ili lososa možemo, osim limunovim i narančinim sokom, „začiniti“ s nekoliko cvjetića lavande, uz sjemenke i sitno nasjeckane listiće koromača.
Nedavno sam našla recept za rižot s lavandom. Riža se kuha na maslacu i podlijeva laganom povrtnom juhom te na kraju „začinja“ cvjetićima lavande koji će rižotu dati i dodatnu estetsku vrijednost.
Možete je pokušati staviti na focacciu ili u omlet. A ako vas ništa od ovoga nije privuklo da probate, uvijek vam preostaje čaj od lavande, sa žličicom meda, odličan za opuštanje.
:(Još nema komentara