Umjetnost finger fooda

Umjetnost fingerfooda

Finger food - maleni zalogajčići koji oduševljavaju svakoga. Sendviči, kroasani, pizze, bruschete, pite, rolade, fritate, tortilje, ražnjići, terine... mogu se pojesti u jednom zalogaju, a gostu omogućavaju slobodno druženje i zabavu.

Za druženje uvijek ima dovoljno razloga i povoda, a druženje uz hranu uvijek je veselije i ugodnije.

Priprema za je praktična jer omogućava domaćinu da sve pripremi unaprijed te se na zabavi zabavlja zajedno sa gostima.

Sigurno ste mnogo puta pozvali prijatelje na piće i vjerujem da ste pri tome bili "kompletno" gostoljubivi i uz piće ponudili nešto za grickanje. Upravo to "nešto za grickanje" predmet je našeg današnjeg druženja.

Maleni zalogajčići, topli ili hladni, slani ili slatki, vizualno privlačni, maštovito posluženi i jednostavni za konzumiranje, oduševljavaju svakoga. Tu vrstu hrane u svijetu nazivaju finger food i vrlo je popularna. Finger food je u trendu, ali ne zbog mode, nego zbog životnoga stila kojim živimo. Životni stil neminovno mijenja i prehrambene navike. Kako živimo, tako se i hranimo - uglavnom aktivno. Grickamo gdje god i kad god stignemo, naravno pod uvjetom da je zalogaj vrhunske kvalitete.

Ako ste odlučili pozvati prijatelje na party, bez obzira kojim povodom, učinite to sa stilom. Uvrstite finger food na jelovnik, ne možete pogriješiti. Uvjerit ćete se da je to i prikladno i praktično i hranjivo.

Ponuda jela od manjih komadića mesa, ribe, povrća, voća i ostalih namirnica tako da se mogu pojesti u jednom zalogaju, gostu omogućava slobodno druženje i zabavu. Gosti vole grickati u pokretu, uz razgovor, jednostavno iz ruke. Vole raznovrsnu i laganu hranu. Zadovoljni su što imaju mogućnost kušati nešto novo i odabrati što im se najviše sviđa.

Miješanje domaćih i egzotičnih okusa

Naša moderna gastronomska ponuda obiluje specijalitetima i okusima domaće kontinentalne i mediteranske kuhinje, talijanski i francuski specijaliteti odavno su udomaćeni i već su tradicionalni za nas, a egzotični okusi meksičke, indonezijske i grčke kuhinje sve su prisutniji i sve traženiji.

Postoje jednostavna jela popularna u cijelome svijetu i svakodnevna su prehrana milijunima ljudi. To su sendviči, kroasani, pizze, bruschete, pite, rolade, fritate, tortilje, ražnjići, panirani odresci od mesa, ribe i sira, panirano punjeno i prženo povrće i voće, takosi, čipsevi, krekeri, terine i kolači. Neka od tih jela mogu biti pripremljena od najrazličitijih namirnica, ali imaju karakteristične prepoznatljive okuse zahvaljujući tradicionalnim začinima i umacima koji se uz njih poslužuju.

Međutim, američke, talijanske, grčke ili neke druge pite, rolade, savijače, fritate, odresci bit će pripremljeni uz dodatak različitih vrsta sireva, mesa, riba, morskih plodova, povrća, voća, začina i masnoća koje će ih bitno razlikovati i obilježiti štihom podneblja iz kojeg potječu.

Ovakvo obilje specifičnih jela koje proizlazi iz okusa, aroma i začina tradicionalnih u pojedinim svjetskim kuhinjama inspirira vrhunske majstore kulinarstva da pripremaju prave kreacije u minijaturnim oblicima za koje ne znamo jesu li ljepše ili ukusnije. Finger food daje prostora kreativnosti i potiče kulinare na miješanje egzotičnih i tradicionalnih okusa, dapače i na natjecanje u izradi i prezentaciji malih zalogaja.

Trikovi za spektakularan party

Maleni zalogajčići, topli ili hladni, slani ili slatki, vizualno privlačni, maštovito posluženi i jednostavni za konzumiranje, oduševljavaju svakoga.

Zašto i vi mali kuhari ne biste ova zaista jednostavna jela, poput vrhunskih kulinara, pripremili po svojim receptima i maštovito poslužili?

Iskoristite male trikove koje koriste i veliki majstori:

  • odabrana jela pripremite tako da se namirnice ne ponavljaju kako bi dobili što veći izbor;
  • obavezno poslužite i svježe voće i povrće jer, osim što osvježava, pridonosi lijepom izgledu serviranog stola;
  • jela začinite svježim začinskim biljem poput vlasca, bosiljka, timijana, ružmarina, kopra, metvice, jer svježi začini oplemenjuju jelo i ujedno ga krase;
  • umaci i namazi daju pikantnost mnogim jelima, osobito povrću. Olakšajte si posao i u trgovini odaberite neke od gotovih umaka u staklenkama koje je potrebno samo poslužiti u lijepoj zdjelici;
  • želite li ipak sami pripremiti umak ili namaz, upotrijebite gotove industrijske začinske mješavine pripremljene za tu namjenu.

Uspjeh ste postigli ako ste uspjeli ostvariti harmoničan sklad boja, okusa, mirisa, ako vam sva osjetila uživaju već samim pogledom na servirani stol. Ne zaboravite izbor pića prilagoditi ponuđenim vrstama jela i tako u potpunosti zaokružiti dojam.

Priprema finger fooda za party osobito je praktična jer omogućava domaćinu da sve pripremi unaprijed te se na zabavi zabavlja zajedno sa svojim gostima, što oni i očekuju.

Autor:
Lidija Smoljo, dipl. ing.

Tagovi

4Komentara

...i juhu bi jela prstima. eto, da se zna koliko to volim:)

Ja bih sve jeo prstima, a ne samo kanapee. Nema ljepšeg i senzualnijeg od dodira prsta i hrane, hrane koja se pod toplinom prstiju topi i usta koja sve to prihvaćaju u veliku slast. Dole puritanci :)

Poreklo i naziv datira još iz vremena starog Rima, a moderna gastronomija je potvrdila poreklo iz RUSIJE, FRANCUSKE, I AMERIČKOG KONTINENTA. Sudeći po nazivu u engleskoj i SAD. je vrlo brzo prihvaćen i udomaćen ovaj način pripremanja i serviranja hrane kad treba zadovoljiti za kratko vreme velik broj zvanica. Tako danas u celoj evropi poslovna filozofija se menja pa usled brzine vremena poslovni ručkovi poprimaju oblik i izgled npr.KOKTEL PARTIJE umesto- klasičnog seckanim voćem . Normativno može da bude i druga od pomenutih zakuski menija sa više gangova obično će se ugovoriti neka od spomenutih partija iz oblasti FINGER FooDA kao što je šampanj – čiz finger food. Dakle radi se o šampanjskoj partiji u kombinajicisa sirevima na ledu i se ili partija u stilu finger fuda- hrane za prste gde se izbegava pribor za obavezno : tanjiri i salvete prikladne za nivo koji se očekuje za određenu klijantelu jelo sva hrana se uzima sa prstima dali je to neki vid serviranja na čačakalice ili u komadiće sa podlogom , tako da se može uzeti prstima , Što je tu. Stolovi za finger fud parti se obično postave u obliku slova i latiničnog ili više stolova okruglih poređanih tako da gosti mogu da priđu svako , i se sastoji obično od sledećih namirnica: suvi jezik , suva šunka , kuvana od njih. Kao finger food organizovati za ručak jeste asortiman koj šunaka, rozbif, pečeni teleći frikando , i mali pikantni zalogaji sa žara . Sva hladna jela moraju biti ukrašena sa zelenom salatom i kiselim krastavcima. ali ako se želi prezentirati nacionalna hrana npr. Naša ili druga onda se upotrebljavaju namirnice tog dela sveta , kao autohtone namirnice. Tako i mi srbi imamo užički pršut, sir, kajmak, suvi svinjski vrat, suvu svinjsku pečenicu i ostalo. Kako bi celokupna prigoda sa svim jelima iz ove oblasti zadovoljila sve ukuse i mirise pa i vizuelno dakle organoleptički teba posvetiti naročitu pažnju kod serviranja. ako uključimo maštu i sa malo zalaganja uvek će mo otkriti da postoje i drugi načini serviranja .Dakle nemoramo se ponavljati u tome. Postoje neiscrpne mogućnosti da od materijala koji imamo napravimo dobru finger fud partiju.