Sladoled... Je li prirodan i kvalitetan?

Sladoled... Je li prirodani kvalitetan?

S dolaskom ljeta očara nas uvijek iznova šarenilo izloženih hrpa sladoleda u slastičarnama. Novi okusi, kremasti i naizgled neodoljivi, ne zadovolje uvijek očekivanja nakon prvog vizualnog kontakta. Naučite po izgledu i okusu prepoznati kvalitetan sladoled, napravljen s dobrim i zdravim sastojcima , bez umjetnih boja i aroma, s pravilnom količinom šećera i masnoća.

Kako na izgled prepoznati dobar sladoled?

Kad uđete u slastičarnu, pogledajte kao prvo kako izgleda u posudama. Vrlo često je sladoled nagomilan poput "planine" - znak je to da su korišteni sastojci, poput nekih masnoća i aditiva, koji održavaju sladoled u tom neprirodnom položaju. Često se na vrhu tog nagomilanog sladoleda nalazi svježe voće koje ga čini još privlačnijim, no to nije znak da je voće doista korišteno u pripremi samog sladoleda.

Kako znati jesu li dodane umjetne boje?

Image

Kod nekih je vrsta sladoleda vrlo lako odgonetnuti: na primjer okus višnje/trešnje - gotovo fosforescentna boja ciklame umjesto prirodne ljubičasto-ružičaste boje. Čokolada - jako tamna boja znak je da je kakao umjetno zatamnjen da bi se dobio dojam da se radi o sladoledu napravljenom s puno čokolade s visokim procentom kakaa. Menta sjajno zelene boje sasvim sigurno je umjetno obojena jer se za izradu prirodnog sladoleda od mente koristi esencijalno ulje koje je bezbojno, ili infuzija listića mente koja daje blago zelenu boju. Sumnjiv je i sladoled od pistacija jako snažne zelene boje. Naravno postoje i okusi koji nemaju nikakve veze s prirodnim sastojcima (većina djece poludi kad vide plavi "štrumf" sladoled).

Koje osobine ima prirodni sladoled kad ga kušate?

Za okus sladoleda jako je važna vrsta masnoće korištena u pripremi. U prirodni sladoled, kao "masni" komponent dodaju se mlijeko i vrhnje. Kod sladoleda loše kvalitete često su dodane biljne masnoće, nerijetko hidrogenizirane, koje koštaju manje i produžuju rok trajanja i konzistenciju proizvoda. Prepoznat ćete radi li se o takvom sladoledu jer na jeziku će vam ostati neugodno mastan osjećaj, poput masne patine.

Osim toga, dobar sladoled mora biti kompaktan i kremast, ali ne pjenast - znak je to da je dodano previše zraka tijekom miješanja.

I još, ako ne postoji izrazita razlika između pojedinih okusa, već su svi slični znak je to da je sladoled napravljen od zajedničke osnovice i samo su raznim aromama stvoreni različiti okusi, umjesto da je za svaki sladoled korišten specifičan recept.

Kako ćete otkriti umjetne arome? 

Umjetne arome su jako intenzivne i osjetite ih odmah, čim sladoled stavite u usta, poput bujice okusa koja, međutim, jako brzo presuši.

Prirodni okus hrane, međutim, oslobađa se s toplinom, s toga ga percepiramo i ta se percepcija pojačava polako dok jedemo sladoled, i dok se zagrijava u našim ustima. Okus se pojačava dakle dok sladoled jedemo i ostaje dugo.

Kakav osjećaj vam ostavlja u ustima kvalitetan sladoled?

Osim što će vam u ustima ostaviti dobar aromatičan okus, kvalitetan sladoled ne smije vam izazvati veliku žeđ. U suprotnom, znak je to da je u sladoled dodano previše šećera i da recepti nisu dobro izbalansirani i osmišljeni.

Šećer je relativno jeftin sastojak i često se dodaje u velikim količinama da bi se zamaskirao nedostatak drugih elemenata, skupljih i kvalitetnijih. Stoga, ako vam se nakon pojedenog sladoleda jako žeđa, razmislite o njegovoj kvaliteti. 
I još, dobar sladoled ne smije vam zadavati probavne smetnje.

Tagovi

29Komentara

Odlican clanak draga Dajana.

vrlo lijepo napisan clanak, ali potpuno se slazem sa tajanom76. mi koji smo imali prilike vidjeti izradu sladoleda znamo da se svi oni koji se prodaju po slasticarnicama rade na isti nacin, samo o dobavljacima sirovina ovisi da li ce biti mirisljaviji, tj. da li ce imati vise intenzivan okus ili manje. uostalom najkvalitetniji proizvodjaci sirovina za sladoled upravo potjecu iz italije. sajam u riminiju je 70% posvecen proizvodjacima sirovina za sladoled. istina je da ono sto se kuci proizvede je daleko punijeg okusa ali da li se moze tvrditi da je i kvalitetno je vec drugo pitanje. kada znamo da je kvaliteta mlijeka, vrhnja, jaja, voca i ostalog jako upitna. lijepo je imati ljubav prema kuhanju pa se kuci igrati za svoj gust, ali drage moje kada vi radite kalkulaciju u prodaji onda odmah posegnete za oprobanom metodom. prah, aroma, ukras. dobitna kombinacija.

hvala, dajana, na odgovoru! ja se zapravo me mrstim na jaja (obozavam markiza kreme ili kako se vec zovu, sa svjezim jajima, ali nikako ih ne smijem raditi zbog djeteta). moj prijedlog za sladoled je bio zbog brzine i vrhunskog ukusa. a svakako volim jaja u svim mogucim slasticama.

ovu tvoju verziju s kondenziranim mlijekom cu svakako probati, thanks za link 🙂