Neuobičajenu hranu iz mora uglavnom čine manje poznate alge i morske trave, ali i dijelovi plodova koje bismo tijekom pripreme inače možda i bacili.
Svima su nam dobro poznati plodovi mora poput školjkaša, liganja, rakova i škampi, kao i bijela i plava riba za koju stalno slušamo da treba biti puno zastupljenija u ljudskoj prehrani. Iako u današnje vrijeme imamo pristup zaista brojnim morskim plodovima i poznati su nam najrazličitiji načini njihove prehrane, posebice u obalnom području, morske dubine kriju još mnogo drugih, različitih i čudesnih namirnica za konzumaciju.
4 neuobičajene morske namirnice
Kelp
Jedna od poznatijih vrsta morske hrane je kelp. Kelp je alga koja pripada porodici velikih smeđih algi i od svih svjetskih prehrana najzastupljenija je u azijskoj. Posebna je po tome što obiluje vitaminima i mineralnim tvarima, od kojih je svakako najvažnija prisutnost joda.
Hranu iz mora na našem tanjuru ne moraju činiti samo riba, rakovi i školjkaši već ga možemo obogatiti neuobičajenom, ali čudesnom hranom iz dubina.
Česta je i u veganskoj prehrani s obzirom na visok sadržaj kalcija i željeza. Kelp se svakako preporuča kuhati jer se tako gubi velika količina joda, koja tako zapravo „pada“ na normalnu razinu za jednu namirnicu. U prehrani se često koristi s mahunarkama, grahoricama i povrćem koje nadima, poput kelja, brokule i kupusa, jer može smanjiti stvaranje plinova uzrokovanih navedenim namirnicama. Često se koristi i kao posip varivima, rižotima ili salatama, ali i kao jedna od namirnica sokova i/ili smoothieja.
Maslac od morskih trava
Maslac od morskih trava zapravo je maslac kojemu su u procesu izrade dodane morske trave pa tako poprima njihovu boju i okus odnosno aromu. Priprema se tako da se punomasno vrhnje tuče dok se ne odvoji mlaćenica od maslaca, a potom se morske trave „otope“ u nastalom maslacu na vatri te nakon toga ostavi u kalupu da dobije oblik maslaca.
Kako morske trave sadrže velike količine joda, i maslac od morskih trava također obiluje navedenom mineralnom tvari.
Najčešće se koristi u pripremi ribljih jela i jela od morskih plodova, ali i u pripremi crvenog mesa. Često se upotrebljava i kao namaz za kruh u raznim kanapeima.
Pržena koža lososa
Koža lososa jedna je od „novijih“ grickalica i morskih namirnica, a zbog sadržaja hranjivih tvari smatra se iznimno korisnom u ljudskoj prehrani. U načelu sadrži slične hranjive tvari kao i sam losos – obiluje omega-3 masnim kiselinama i svakako se preporuča za poboljšanje kvalitete prehrane.
Najbolji način za pripremu kože lososa je njezino prženje, pečenje ili grilanje jer tako dobivamo hrskavu teksturu sličnu pečenoj slanini i puninu okusa, za što su odgovorne „dobre“ masti u samoj koži. Njezino kuhanje, blanširanje ili pirjanje se ne preporuča jer tako dobivamo teksturu nalik na gumu, koja baš i nije najpoželjnija kod konzumacije hrane.
Motar
Kod nas iznimno česta, ali malo popularna morska namirnica je i motar. Motar je divlja biljka koja pripada istoj skupini biljaka kao i peršin i celer, a uporaba u kulinarstvu joj je mnogobrojna. Od davnina se koristi u ljudskoj prehrani za liječenje raznih bolesti, a danas je najčešće u upotrebi kao začin jelima za poboljšanje njihova okusa i arome, ali i nutritivne vrijednosti.
Lišće motara može se konzervirati u zasoljenom octu te potom upotrebljavati kao začin odnosno dodatak raznim salatama, sendvičima i/ili kanapeima. Također se koristi i svježe lišće motara, posebice u pripremi juha i variva te ribljih jela. Može se staviti kao začin u maslinovo ulje
:(Još nema komentara