Tjesteninu uglavnom punimo slanim nadjevima, mesom, ribom, povrćem, sirevima, ali ravioli će biti odlični ako ih napunimo čokoladom, voćem, slatkim kremama.
Pitanje ne bi trebalo glasiti čime se može puniti tjestenina, već čime ne može. Punjena tjestenina je svečano jelo, koje ne pripremamo radnim danom i na brzinu. Možda je to razlogom zašto tanjur punjene tjestenine stvara uzbuđenje i užitak u iščekivanju.
Radi se, uglavnom, o slanim punjenjima, mesu, ribi, sirevima, povrću. Međutim, raviole također možemo hrabro napuniti čokoladom, jabukama sa cimetom, svježim sirom s kandiranim voćem. Tjestenina, sama po sebi, je prilično neutralnog okusa, bilo da je pripremljena s jajima ili bez, s pšeničnim brašnom, ili onim od slanutka, heljde, riže. Izbor nadjeva će tako uglavnom ovisiti o osobnom ukusu, a često, i vremenu koje imamo na raspolaganju.
Ako želimo pripremiti nadjev s mesom, kao što je to slučaj s tradicionalnim tortellinima koji se kuhaju u juhi, najbolje je da dan ranije pripremimo smjesu od svinjetine, mortadelle, parmezana, jaja i muškatnog oraščića.
Neki od tradicionalnih nadjeva u talijanskoj punjenoj tjestenini su ricotta i špinat, bundeva i keksi amaretti, crveni radić i špek.
Povrće i ribu je bolje pripremiti dok čekamo da tjestenina odstoji prije nego ju razvaljamo.
Neki od tradicionalnih nadjeva u talijanskoj punjenoj tjestenini su ricotta i špinat, bundeva i keksi amaretti, crveni radić i špek, gorgonzola i orasi. Kombinacije su majstorski odabrane kako bi naglasile okus pojedinih elemenata. Kod ovakvih kombinacija u nadjevu, koje su već po sebi prepune okusa, gotovu punjenu tjesteninu je najbolje «začiniti» jednostavno s maslacem i parmezanom ili maslinovim uljem i parmezanom. Uz koji listić svježe kadulje.
Kod jednostavnijih nadjeva, poput krumpira ili krumpira s keljom, crvenog kupusa, možemo se upustiti u složenije umake.
Opet, ima nadjeva koji kao da su stvoreni za određeni umak. Ravioli ricotta i limun, u kojima se osjeća nježan i svježi okus naribane korice limuna, savršeni je spoj za umak od bijele ribe. Nadjev s račićima ili dimljenim lososom, odlično idu s kremastim umakom od sira jednostavnog okusa (dakle, ne gorgonzola!). Gljive, u nadjevima za tjesteninu, najbolje se slažu s umakom od rajčica.
Kesteni i kobasice, bundeva i špek, cikla, gorgonzola i orasi, još su neke od mogućih kombinacija. Najvažnija stvar kod nadjeva je mekoća. Dobro je prethodno nadjev usitniti nožem ili mašinom za mljevenje, ako se radi o mesu i ribi. Drugi način je da mu dodamo kremasti sir, kuhani krumpir ili rižu. Nadjev, također, ne smije biti suh, ali ne i previše vlažan, kako se tjestenina ne bi raspala. Povrće je dobro prethodno skuhati, ali ne u vodi ili na pari, već u tavi ili pećnici, kako bi tekućina djelomično ishlapila.
Najneobičnije oblike punjene tjestenine, možemo (tko bi rekao!?) pronaći na društvenim mrežama, naročito TikToku. Neke od njih su vrlo zanimljive i moguće je da će pronaći put i do «ozbiljnijih» kuharica i kuhara. Radi se o papardellama, širokoj dugačkoj tjestenini, koja se napuni nadjevom i savije u velikog puža. Umak odlično «utone» u spiralaste proreze. Mladi kuhari, koji svoje kreacije predstavljaju na društvenim mrežama, vole mijenjati oblike, na primjer, pronašla sam duple raviole, tj. dva spojena komada, one u obliku srca ili bombona, crvenu tjesteninu, dobivenu dodavanjem soka od cikle u tijesto.
Govoreći o punjenoj tjestenini ne možemo zaboraviti dumplingse, gyosa, pierogi, wonton, jer ona nije isključivo vezana za talijansku kuhinju. Mada, treba priznati da su Talijani, najmaštovitiji što se tiče oblika i kombinacija okusa.
:(Još nema komentara