Bilo da ste potpuni amater ili stručnjak u roštiljanju, ovi savjeti pomoći će vam da svoje vještine podignete na višu razinu
Duži dani i toplije vrijeme znače samo jedno - počela je sezona grilanja i roštilja. Iako mislimo da o omiljenom načinu pripreme jela znamo sve, često griješimo i roštilj ne ispadne onako kako smo planirali. U nastavku donosimo pet jednostavnih savjeta uz koje ćete postati Grill&Chill majstor i uživati u savršenom roštilju:
1. Dobar roštilj pola je posla
Kažu da je dobra priprema pola posla. U ovom slučaju to znači dobar roštilj. Bez obzira na to kakav imate ili planirate kupiti, savjetujemo roštilj s poklopcem. Opravdat će vaše povjerenje i to iz više razloga. Poklopac će zadržavati temperaturu, ali i okus dima, što će u konačnici dati odličan aromatičan okus samom mesu kojeg ispečete. Drveni ugljen stvorit će dugotrajniji žar, dobru temperaturu i na kraju dati miris, ali i okus mesu. Od velike pomoći svakome tko priprema roštilj je košara za potpaljivanje jer omogućuje lakše baratanje žarom.
2. Pribor za roštilj
Pravi majstori roštilja uvijek će tvrditi kako se meso ne okreće vilicom. Za to postoje valjani razlozi, ali i rješenje. Koristeći hvataljku za roštilj izbjeći ćete mogućnost da vam meso isklizne i padne. Jednostavnije i lakše ćete ga okretati. Nije važno pečete li meso, ribu, kobasice ili povrće, odličan dodatak je mreža za roštilj. Ima ih raznih oblika i vrsta, a stavite li, primjerice, ćevape u nju, ne morate brinuti da će vam pasti između rešetaka.
3. Meso, riba ili ćevapčići
Na roštilju je sve izvrsno, samo da je dobro ispečeno. Velik izbor roštilj kobasica raznih vrsta, blagih ili ljutih, pronaći ćete u Lidlu. Posebna ponuda Grill&Chill uključuje i svježe svinjske ražnjiće sa špekom i paprikom, ali i mnoge druge vrste mesa koje možete s užitkom ispeći na roštilju. Ako ste ljubitelj ćevapa sigurno su vam nezaobilazni banjalučki. Preferirate li roštilj, ali ne jedete meso, potražite gotove veganske pljeskavice. Riba na roštilju posebno je ukusna, pa ako i dalje niste sigurni što staviti na roštilj, savjetujemo od svega po malo.
4. Marinada
Marinada je ultimativna. Ona će poboljšati okus mesa. Poželjno je da meso prije roštiljanja odstoji nekoliko sati, po mogućnosti preko noći. Tako će se marinada dovoljno upiti, a vaše meso biti mekano i sočno. Za jednostavnu marinadu potrebni su maslinovo ulje, sol i papar. Složenija marinada sadrži maslinovo ulje, zatim kiselinu za omekšavanje mesa poput limuna, bijeli ili crveni luk, a dobro dođe i začinsko bilje. Poželjno je marinirati i ribu, a stavite li je u limun, kopar i papar, dobit ćete odličan okus. Ribu je dovoljno držati sat vremena u marinadi. Meso se mora izvaditi iz hladnjaka i marinade barem pola sata prije stavljanja na roštilj. Na roštilj nikako nemojte stavljati meso izravno iz hladnjaka, a kad ga ispečete pustite da malo odmori i otpusti sokove.
5. Neizostavni umaci za roštilj
Pikantniji ili blagi okusi umaka neizostavan su dio svakog roštilja. Lidl ih nudi raznih vrsta i okusa. No, kao dodatak najviše obožavatelja ima kajmak: lijepo će se sljubiti s ćevapima i ostalim pečenim mesom.
I ono najvažnije, za svaki je roštilj prije svega potrebna dobra volja i ljubav za one za koje ga pripremate. Sve ostalo možete nabaviti u Lidlu koji ima posebnu ponudu roštilja i svih potrebnih dodataka.
Native članak
:(Još nema komentara