Sezona je jabuka, pa sam se okusala u pravljenju zelea po prvi put... zadovoljna sam do neba, kako je samo dobro ispao... a koliko je mirisan i ukusan....ma divota!
Sezona je jabuka, pa sam se okusala u pravljenju zelea po prvi put... zadovoljna sam do neba, kako je samo dobro ispao... a koliko je mirisan i ukusan....ma divota!
Sastojci
Priprema
Nisam napisala kolicinu jabuka secera i vode, jer to odredite sami prema kolicini jabuka koje cete koristiti.
Temeljni recept kaze da se doda vode samo toliko da se jabuke prekriju.
Na svaku litru dobivenog soka dodaje se od 750g - 1 kg secera, ovisno o tome kakve jabuke koristite ( kisele ili slatke ).
Limun se moze izostaviti, ali da bi se osiguralo sigurno zeliranja, dobro ga je dodati.
Prije nego objasnim postupak pravljenja zelea, napisacu mjere po kojim sam ja radila ( za orjentaciju ).
2,5 kg kiselih jabuka
2 l vode, dobila sam
1,5 l soka i dodala
1 kg secera i
1 limun
Jabuke oprati, ocistiti od peteljki i cvijeta na vrhu. Ako imaju flekice i njih ostraniti. Zajedno sa korom ( ispod kore se nalazi sastojak pektin koji je vazan za zeliranje ) i kosticama isjeci na manje kockice. Preliti sa vodom samo da jabuke budu prekrivene i staviti kuhati. Kuhati dok ne omeksaju oko 20 min. uz povremeno mjesanje. Kada su skuhane malo ih pritisnite zlicom kojom ste mjesali da se jabuke raspadnu. Staviti ih u kupljeni stalak sa platnom koji je namjenje cijedjenju soka i ostavite preko noci da se sok iscijedi sam. Nemojte pritiskati vrecicu i pomagati da se sok sto prije iscijedi, jer se tako u sok izdvaja i onaj gusci dio koji ce zamutiti zele kad se skuha. Ako nemate stalak sa vrecicom, mozete se posluziti i kuhinjskom krpom ili nekim drugim komadom platna.
Iscijedite sok od limuna. Koru i kostice limuna stavite u gazu i zavezite. Izmjerite koliko ste dobili soka od jabuka, dodati secer, sok od limuna i zavezani zavezljaj u gazi. Staviti kuhati na jaku vatru ( oko 10 min. ), uz stalno skidanje pjene koja se pojavi na povrsini. Vec sad mozete poceti sa probom koliko je zele gust. Na hladan tanjuric stavite par kapi soka, vratite u hladnjak i tako probate/provjeravate sve dok ne dobijete zeljenu gustinu zelea. Smjesa treba da je gusta, znaci da se ne razlijeva po tanjuru kada ga malo nagnete u stranu. Ukuhani sok ce biti rijedak, ali nemojte da vas zbuni, jer prilikom hladjenja dodatno se zgusne. Izvaditi zavezljaj gaze i sipati zele u sterilizirane i vruce staklenke. Pokriti kuhinjskom krpom i sutra dan zatvoriti. Cuvati na hlanom i tamnom mjestu. Otvorenu staklenku drzite u hladnjaku.
Ako zelite posebnu aromu zelea, mozete dodati i zacinsko bilje ( po vasem izboru ). Ja sam se odlucila za ruzmarin.
Svjeze bilje operite pod mlazom hladne vode, zatim ga stavite u cijedilo i prelijte sa vrelom vodom. Ostavite na kuhinjskoj krpi da se upije visak vode.
Kada napunite staklenke sa vrelim zeleom, stavite bilje unutra i jednom viljuskom ga pritisnite na dno, inace ce isplivati na sami vrh. Kada se zele upola stisne, pazljivo izvadite viljusku van, a vase bilje ce ostati na sredini staklenke.
Zele nemojte mijesati dok se hladi.
Dok se sok kuha, na povrsini se cijelo vrijeme stvara pjena koju treba skidati. Ja to radim na ovaj nacin.
Zlicu okrenem naopacke i lagano vucem po povrsini.
Tako samo pjena ostane na zlici. Jer kad se skida normalo sa zlicom dosta se i soka uhvati u nju.
Pjenu koja se uhvati na zlicu lagano skinete uz rub neke staklene case ili posude.
Eto mozda nekom pomogne, ubuduce.
Posluživanje
Pire / pulpa od jabuka koja je ostala nakon sto se sok iscijedio, upotrijebila sam za ovaj pekmez.
Evo linka sa slikama kupljenog stalka za cijedjenje soka: https://www.google.dk/search?q=gelestativ&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ZagxUsriKZDG7AaWg4CgBQ&sqi=2&ved=0CD0QsAQ&biw=1138&bih=544&dpr=1
Radim po skoro istom receptu, samo su neke manje izmjene i koristim manje šećera. Žele je božanstven - mi ga najviše koristimo uz sir - za sve vrste sira, od mekanih do zrelih , slanih, ovčjih.Iz mog recepta začini su - svježa metvica, limunski timijan , sve jako fino narezano. U originalnom receptu ide još i estragon , ali ga svi ne vole. Uglavnom, poklanjam ga prijateljima svake godine za Božić, uz marmeladu od ljutih papričica. Krasan, krasan recept i za preporučiti ga je svima koji vole sireve uz dodatke različitih vrsta marmelada. Čini mi se da i sirevi koji nisu vrhunske kvalitete postaju bolji.
Kako je tebi ispao recept?
13