Svi znamo za klasični recept njoka sa šljivama - od krumpira. Ima raznih načina - s krumpirom, s grizom, brašnom. Ovaj tradicionalni recept može se napraviti i na zdraviji način - s kus - kusom. Zdravija verzija, a ako se upotrijebi kus-kus bez glutena (od heljde npr.) u ovim njokima mogu uživati i osobe koje su intolerantne na gluten. Njoki uvijek mogu poslužiti kao glavno jelo ili kao desert, na vama je da se opredijelite.
Svi znamo za klasični recept njoka sa šljivama - od krumpira. Ima raznih načina - s krumpirom, s grizom, brašnom. Ovaj tradicionalni recept može se napraviti i na zdraviji način - s kus - kusom. Zdravija verzija, a ako se upotrijebi kus-kus bez glutena (od heljde npr.) u ovim njokima mogu uživati i osobe koje su intolerantne na gluten. Njoki uvijek mogu poslužiti kao glavno jelo ili kao desert, na vama je da se opredijelite.
Sastojci
Priprema
U posudu stavite kus kus, prelijte ga posoljenom vrućom vodom i ostavite da se namače.
Šljive operite, osušite, prepolovite i izvadite koštice.
U ohlađeni kus kus dodajte brašno i dobro promiješajte.
Polovicama šljiva rukama dodajte smjesu od kus kusa i formirajte kuglice. Povremeno je dobro ruka malo navlažiti vodom da se kuglice ljepše formiraju.
Imala sam velike šljive, pa mi je od pripremljene smjese došlo 15 komada njoki.
U kipuću vodu stavite njoke da se kuhaju.
Čim isplivaju na površinu, njoki su kuhani. Izvadite ih pomoću žlice cijedila.
Preljev od šljiva:
Šljivama izvadite koštice, narežite na manje komadiće. U posudu stavite malo vode i šljive, neka se kuhaju 10-tak minuta. Umješajte javogorov sirup ili med, još kratko držite na vatri, pa maknite sa strane.
Prohladite pa ispasirajte ili stavite u mikser, sve zajedno izmiksajte u glatku smejsu.
Preljev od krušnih mrvica:
U tavici zagrijte kokosovo ulje, stavite krušne mrvice da se malo poprže, pa uvaljajte svaki njok u pripremljenu smjesu. Po želji stavite i cimeta.
KUS KUS
Kus-kus je poznat kao "najmanja tjestenina na svijetu".
Nastaje mljevenjem i oblikovanjem semoline, jedne vrste durum pšenice.
Izgledom podsjeća na neku vrstu žitarice, no prema načinu na koji se proizvodi zapravo se svrstava u – tjesteninu i sadrži gluten.
Domovina ove zanimljive i pomalo neobične namirnice je Afrika, a recepti o načinu njegove primjene datiraju još iz 10. stoljeća.
U većini sjevernoafričkih zemalja kus-kus je osnovna prehrambena namirnica, a u Maroku, Alžiru i Tunisu priznata je kao nacionalno jelo, koje se neizostavno konzumira petkom navečer.
Francuski pisac Jean Jacques Bouchard pisao je o njemu još davne 1630. pa se vjeruje da je kus-kus već tada uvršten u francusku, dok je kasnije uvršten i u druge svjetske kuhinje.
Bogat je izvor vitamina B kompleksa koji su između ostalog neophodni za vitalnost moždanih funkcija, održavanje energije i imuniteta, za proizvodnju krvnih stanica te određenih hormona.
Minerali prisutni u ovoj afričkoj gurmanskoj poslastici su još i selen, kalcij, magnezij, željezo, bakar, cink, fosfor i mangan.
Sadrži i tiamin, niacin, riboflavin i pantotensku kiselinu.
Kus-kus je izrazito bogat proteinima. Namirnice bogate proteinima potiču razgradnju enzima, stabiliziraju šećer u krvi, pomažu u zacjeljivanju rana i neophodni su za pravilan rast i razvoj.
Kus-kus može pomoći u održavanju energije organizma, jačanju mišića i kvalitetnijem radu crijeva.
Pozitivno djeluje na funkcije nadbubrežne žlijezde.
Mineral selen, obilato prisutan u ovoj namirnici, pobrinut će se da vaš imunološki sustav ostane na besprijekornoj razini, a očuvat će i zdravlje vaših krvnih žila.
Samo jedna šalica kus-kusa sadrži čak oko 60% RDA (preporučene dnevne količine) ovog cijenjenog minerala.
Kus-kus je dobar izvor kalija – jedna šalica ispunjava čak 40% preporučene dnevne doze ovog bitnog minerala.
Uloga kalija u organizmu je višestruka – regulira krvni tlak i srčane otkucaje, ublažava bolove, brine o zdravlju mišića i živaca.
Ovo je idealna namirnica za sve koji žele regulirati prekomjernu tjelesnu težinu. Jedna šalica ukusnih zrnaca kus-kusa ima vrlo malo masti i svega 175 kalorija. Vlakna pomažu u eliminaciji toksina iz organizma, snižavaju kolesterol te reguliraju razinu glukoze u krvi.
Zahvaljujući cinku, konzumacija kus-kusa ima blagotvorno djelovanje na izgled i zdravlje kože, kose i noktiju.
Cink, koji utječe na proizvodnju ulja u koži, zaslužan je za lijepu i čistu kožu, bez pjegica, tamnih mrlja i oštećenja te pomaže njenom bržem zacjeljivanju.
Dobrobiti kus-kusa:
- jača imunitet
- poboljšava rad probavnog sustava
- sprječava razvoj dijabetesa
- brine o zdravlju srca i krvnih žila
- regulira tjelesnu težinu
- pozitivno djeluje na mišiće
- čuva zdravlje nadbubrežne i štitne žlijezde
- obnavlja kožu, kosu i nokte "
IZVOR: Alternativa za vas
Posluživanje
Njoke možete poslužiti i prelivene javorovim sirupom ili već na gore opisan način - preljevom od šljiva ili s krušnim mrvicama.
Uživajte u ovim ukusnim njokima!
20