Najbolje za sušenje su male, mesnate rajčice. Trebaju biti u zrelom stadiju, crvene, ali još uvijek čvrste i bez mrlja. Ja koristim šljivarice koje su upravo takve: duguljaste, mesnate i čvrste, a mogu se sušiti i cherry rajčice.
Najbolje za sušenje su male, mesnate rajčice. Trebaju biti u zrelom stadiju, crvene, ali još uvijek čvrste i bez mrlja. Ja koristim šljivarice koje su upravo takve: duguljaste, mesnate i čvrste, a mogu se sušiti i cherry rajčice.
Sastojci
Priprema
Mjere su proizvoljne, uzmite začine među prste, pospite i vizualno procijenite koliko je čega dovoljno. I obilato začinite.
Ako nemate svježe, upotrijebite sušeno začinsko bilje.
Rajčice operite, osušite i prerežite na pola.
Uklonite što možete više sjemenki.
Prerezani dio posolite i posložite na metalnu rešetku s prerezanim dijelom prema dolje. Ostavite barem pola sata da se ocijedi tekućina. Što se rajčice više ocijede, to će vrijeme sušenja biti kraće. Još jedan savjet je da kožicu nabockate na nekoliko mjesta kako bi vodica brže izlazila tijekom sušenja.
Lim obložite papirom za pečenje.
Složite rajčice tako da prerezani dio bude okrenut prema gore. Pazite da se ne dodiruju, ostavite dovoljno prostora da zrak slobodno cirkulira.
Pospite s malo papra i vrlo malo šećera (sol ne treba jer su prethodno posoljene), zatim nasjeckanim češnjakom i začinskim biljem te na kraju polijte maslinovim uljem.
Rajčice sušite u pećnici zagrijanoj na 120°C (ventilator 90-100°C) dok se rubovi ne uviju i rajčice smanje za trećinu, što je 2-3 sata, po potrebi i više ovisno o sočnosti rajčica. Povremeno otvorite vrata da vlaga izađe vani i okrenite lim za 90°.
Provjerite jesu li rajčice suhe: Osušene rajčice će "zaplesati" po limu kad ga protresete. Zatim, sušenjem su se rajčice uvrnule prema unutra, jednu izvrnite prema vani i ako je meso suho, nije mokro, poput suhih grožđica, možete prijeći na sljedeći korak...stavljanje u maslinovo ulje.
U sterilizirane staklenke stavite cijele režnjeve češnjaka (3 režnja češnjaka na malu staklenku), po grančicu timijana i ružmarina ili origana i napunite svježe osušenim rajčicama. Ulijte ekstra djevičansko maslinovo ulje da prekrije rajčice i čvrsto zatvorite.
Nedovoljno osušene rajčice koje stoje izvan hladnjaka mogu u maslinovom ulju uhvatiti plijesan, što se neće dogoditi ako se drže u hladnjaku jer se ulje stegne i izgleda poput maslaca, što štiti rajčicu od kvarenja.
Za duže stajanje izvan hladnjaka, napunjene i zatvorene staklenke stavite u pećnicu zagrijanu na 100°C i pustite da se griju 30 minuta. Zatim isključite pećnicu i ostavite ih da se u njoj ohlade.
Tradicionalno na Mediteranu, području niske vlage i vrućih dana s intenzivnim sunčevim svjetlom, rajčice se suše na suncu na drvenim daskama, može u gajbama, bitno je samo da je podloga nemetalna. Podlogu prekrijte čistom plastičnom presvlakom ili papirom za pečenje. Stavite gajbe s rajčicama (prerezane na pola i posoljene, bez drugih začina) rano ujutro na jako sunce pokrivene šupljikavom, prozračnom krpom/gazom, kako bi rajčice zaštitili od insekata. Unesite gajbe unutra u večernjim satima kako biste ih zaštitili od kondenzacije i vratite ih van opet ujutro nakon što se rosa osuši. Vrijeme sušenja će varirati od nekoliko dana do tjedan dana, ovisno o vlažnosti i toplini/jačini sunca. Pazite da ih ne presušite. Rajčice su gotove kad više nisu ljepljive, nisu pretvrde, već su još uvijek mekane. Usporedila bih to sa suhim marelicama, kao kad kupite suhe marelice, pa među finim mekanim naletite na jednu tvrdu, ukočenu, koju je teško zagristi. Eto, takva je razlika između suhe i presušene rajčice.
Za sušenje na suncu morate pratiti vremensku prognozu. Ako se vrijeme usred sušenja pokvari, rajčice dosušite u pećnici.
15Komentara