Pekmez na tradicionalni lički način, kako se pripremao nekad... Idealan je za pripremu kiflica, jer uopće ne curi.
Pekmez na tradicionalni lički način, kako se pripremao nekad... Idealan je za pripremu kiflica, jer uopće ne curi.
Sastojci
Priprema
Šljive operite, očistite od koštica i prema želji narežite na četvrtine ili manje komadiće (nemojte ih mljeti, režu se ručno kako ne bi pustile previše soka).
U posudu prvo stavite ocat, a zatim šljive. Kuhajte na vatri uz neprestano mješanje 2- 2,5 sata (ovisno o količini), dok se sav sok ne pokuha, a šljive ne povežu u gustu masu tako da se prilikom mješanja masa odvaja od dna posude.
Ovisno o tome koliko su šljive slatke ili kisele, možete dodati šećera, ali ne više od 100 grama po kilogramu šljiva. Kod dodavanja šećera vrlo je bitno da ga dodate pekmezu tek kad se sav sok pokuha, a dalje nastavljajte s kuhanjem dok ne dobijete skroz gustu masu.
Na kraju po želji umiješajte rum (nije obavezan) i punite pekmez u prethodno zagrijane staklenke na 100°C. Staklenke s pekmezom otvorene stavite u zagrijanu pećnicu na 120°C, držite tako otprilike 30 minuta da se na površini pekmeza napravi korica, a zatim pećnicu ugasite i ostavite u njoj da se pekmez ohladi do kraja. Poklopce s unutarnje strane premažite rumom ili alkoholom, te zatvorite ohlađene staklenke. Što se tiče količine, kuhanjem na ovaj način dobit ćete 2,5 kg pekmeza (50% od količine šljiva).
20