Želiš kuhati jela sa ovim sastojkom? Nema problema, pogledaj najpopularnije recepte.
Mak
Opis i podrijetlo
Mak se može koristiti i za opuštanje mišića, protiv bolova, za iskašljavanje i liječenje grčeva u abdomenu.
Mak je jednogodišnja biljka koja ima ružičaste, bijele, žute, narančaste, crvene ili ljubičaste cvijetove. Zrela makova glavica izvana je naborana i okrunjena pestićem. Unutar glavice nalazi se nekoliko odjeljaka koji sadrže stotine sjemenki.
Sjemenke su sićušne, bubrežastog oblika, orašastog okusa i hrskave teksture. Mogu biti smeđe, sivo-plave i žute boje.
Ulje maka dobiva se hladnim prešanjem sirovog sjemena i ono je jestivo kao i svako drugo sjemensko ulje.
Najraniji zapisi o upotrebi maka potječu iz Mezopotamije, gdje se koristio u medicinske svrhe, ali je bio poznat i kao "hul gil" tj. biljka veselja. Atletičari stare Grčke prije natjecanja pili su napitak od vina, maka i meda za zdravlje i snagu.
Energetska i nutritivna vrijednost
Energetski sadržaj 100 g sjemenki maka iznosi 533 kcal / 2231 kJ. Od toga je 45% masti, 24% ugljikohidrata i 18% proteina.
Od vitamina izvrstan je izvor tiamina (0,85 mg što čini 56% RDA), piridoksina (0,4 mg što čini 22% RDA), a dobar je izvor folne kiseline (35 µg što čini 17% RDA), riboflavina (0,2 mg što čini 12% RDA) i vitamina E (1,1mg što čini 11% RDA).
Od minerala mak je izvrstan izvor mangana (6,8 mg što čini 270% RDA), bakra (1,6 mg što čini 180% RDA), kalcija (1448 mg što čini 145% RDA), fosfora (849 mg što čini 106% RDA), magnezija (331 mg što čini 95% RDA), željeza (9,4 mg što čini 94% RDA) i cinka (10,2 mg što čini 68% RDA).
Sjemenke maka u 100 g sadrže 10 g dijetalnih vlakana, 30,8 g nezasićenih masnih kiselina, od toga 30,5 g linolne kiseline, a također sadrže 89 mg fitosterola.
DOBAR IZVOR - pojam se odnosi na one namirnice koje sadrže vitamine, minerale, proteine i vlakna u količini od najmanje 10% dnevnih potreba RDA.
ODLIČAN IZVOR - pojam se odnosi na one namirnice koje sadrže vitamine, minerale, proteine i vlakna u količini od najmanje 20% dnevnih potreba RDA.
RDA - Recommended Dietary Allowances (preporučene dnevne količine).
Ljekovitost
Iz bogatog nutritivnog sadržaja maka ističu se nezasićene masne kiseline, prije svega linolna kiselina i oleinska kiselina.
Atletičari stare Grčke prije natjecanja pili su napitak od vina, maka i meda za zdravlje i snagu.
Linolna kiselina je esencijalna omega 6 masna kiselina koju naš organizam ne može sintetizirati. Nalazi se u staničnim membranama biljaka gdje sudjeluje u njihovoj izgradnji, potiče apsorpciju i transport u masti topljivih vitamina A, D, E i K. Znanstvena istraživanja upućuju na to da može sudjelovati u procesu usporavanja razvoja multiple skleroze. Također može pomoći u zaštiti krvožilnog sustava, reguliranju krvnog tlaka i grušanja krvi. Često se primjenjuje za liječenje kožnih oboljenja i upalnih procesa.
Oleinska kiselina je mononezasićena masna kiselina koja pripada grupi omega 9. Ova kiselina nije esencijalna i ljudski organizam je može djelomično sintetizirati. Istraživanja znanstvenika sa Sveučilišta Northwestern otkrivaju da oleinska kiselina može sudjelovati u usporavanju pojave raka djelovanjem na genetskoj razini. Također štiti krvožilni sustav od oštećenja.
Mak se može koristiti i za opuštanje mišića, protiv bolova, za iskašljavanje i liječenje grčeva u abdomenu. Minerali i vitamini maka ublažuju razdražljivost, stres, potiču koncentraciju i raspoloženje.
U narodnoj medicini mak se koristio za dobivanje opijuma koji su liječnici koristili za umirenje bolova, ali su ga nažalost mnogi i zloupotrebljavali. Mak koji se prodaje u dućanima ne sadrži alkaloide, jer je sjeme osušeno.
Kupovanje i čuvanje
Sjemenke maka, cijele ili mljevene, mogu se naći na policama svake trgovine hrane, najčešće u pakiranjima od 200-250 g. Čuvajte ih na tamnom i suhom mjestu do datuma označenog na pakiranju.
Iako Europljani poznaju samo plavi mak, Azija, Bliski istok, a posebice Indija koriste bijeli mak. Također od maka se proizvodi izvrsno ulje koje može biti prihvatljiva zamjena za maslinovo ulje.
Priprema jela s makom
Minerali i vitamini maka ublažuju razdražljivost, stres, potiču koncentraciju i raspoloženje.
U nas se mak najčešće koristi u pripremi kolača i peciva, ali on i slanim jelima može dati novi, još neotkriveni okus. Kod pripreme kruha i mliječnih peciva mak se uglavnom koristi za posipavanje. Probajte na tijesto za mediteransku pogaču (focacciu) umjesto ružmarina staviti pirjani luk, naribani parmezan i mak ili pomoću manjih kalupa izrezati gotove tortilje koje zatim premažite mješavinom jaja, malo vode i soli, posipajte makom i ispecite na 180°C oko 15 minuta. Za hladne sendviče možete mak umiješati u majonezu s dodatkom senfa, a za tople sendviče pripremite mješavinu od maslaca, senfa, sitno nasjeckanog luka i maka koju rasporedite preko sendviča od šunke i sira pa ih kratko zapecite u pećnici.
U kombinaciji s rastopljenim maslacem mak prelijte preko njoka ili tradicionalnih raviola iz talijanskog Veneta punjenih naribanom pečenom ciklom i ricottom s dodatkom krušnih mrvica. I nadjevu od poriluka i komorača za slanu pitu od prhkog tijesta možete dodati uz naribani parmezan i žlicu sjemenki maka.
Prethodno popečeni mak možete dodati i u salatne preljeve. Klasičnom preljevu od vinskog octa, maslinova ulja, soli i papra dodajte sjemenke maka pa ga prelijte preko salate od kuhane piletine i nektarina uz dodatak oraha ili one od toplog krumpira. Kuhanu tjesteninu, šparoge, mladi luk i dimljeni losos možete preliti salatnim preljevom na bazi majoneze i vrhnja s dodatkom maka.
A sada se podsjetimo na slastice s makom. Od tradicionalne makovnjače, bučnice, bregovske pite do rafiniranih kolača i torti u kombinaciji s delikatesnom marmeladom, orašastim plodovima i baršunastom tamnom čokoladom. Mak možete dodati tijestu za muffine uz dodatak šumskog voća, tijestu za palačinke koje zatim poslužite s umakom od marelica ili kao dio tradicionalnog božićnog ukrajinskog pudinga od zrna pšenica, badema, meda i sušenog voća s toplom aromom cimeta.
Nama nepoznati, bijeli mak zastupljen je u indijskoj kuhinji. Mljeveni mak se koristi kao dodatak kruhu (chappatis) i nekim curryjima za zgušnjavanje jela i dodatne arome, a cijele sjemenke maka dodaju se chutneyjima.