Znate li kojom hranom možete ojačati imunitet?

Znate li kojom hranommožete ojačatiimunitet?

Za snažan imunitet, potrebno je tijekom cijele godine paziti na način života uključujući prehranu, aktivnost te izloženost toksinima, stresu i vanjskim nepovoljnim čimbenicima.

Dolaskom zime sve više se počinje pričati o imunitetu i kako očuvati zdravlje u zimskim mjesecima. Posebice ukoliko imamo vrtiću i školsku djecu koja se kreću u kolektivu pa su stoga često bolesna.

U želji za brzim i kratkoročnim djelovanjem na imunitet, nerijetko pribjegavamo tzv. instant-rješenjima u obliku dodataka prehrani ili prirodnih preparata. Iako većina njih, ovisno o sastavu i izvor naravno, mogu biti sjajna podrška imunitetu, nije tajna kako se imunitet gradi od rođenja i tijekom cijele godine.

Prehrana i imunitet

Prehrana je slobodno možemo reći glavna stavka u izgradnji imuniteta. Tijekom djetinjstva i odrasle dobi, ono što konzumiramo uvelike utječe na način kako će se naše tijelo ponašati i braniti protiv bolesti.

Iako kada govorimo o prehrani uvijek govorimo o raznovrsnosti, uravnoteženosti i umjerenosti, za podržanje imuniteta je također bitno konzumirati hranu koja je što manje prerađena. Na taj način možemo osigurati da zaista maksimalan broj hranjivih tvari iz hrane dospije u organizam i preuzme svoje funkcije koje će doprinijeti jačem imunitetu i snažnijem organizmu.

Hranjive tvari za očuvanje imuniteta:

  • Vitamin C: jedan od najjačih antioksidanasa u obrani organizma od bolesti (agrumi)
  • Vitamin E: uz vitamin C snažan antioksidans za jačanje imunološkog sustava (orašasti plodovi, biljna ulja)
  • Željezo: prenosi kisik u organizmu te sudjeluje u obrani protiv infekcija  (meso, tamnozeleno povrće)
  • Cink: snažan antioksidans koji štiti stanice od djelovanje vanjskih neželjenih uzročnika (meso, tamnozeleno povrće)
  • Lecitin: izvor vitamina B skupine te može djelovati u sprječavanju osjećaja umora (jaja, avokado, grahorice)

Koju hranu odabrati za podržati imunitet?

Osim što je važno konzumirati što manje prerađenu hranu, u odabiru hrane uvijek je poželjno gledati onu koja je sezonska i svježa. Tu se posebice misli na voće i povrće koje ima svoju sezonalnost i to trebamo poštivati. Cijele godine.

Voće

Obzirom da većina ipak više pažnje prehrani i imunitetu pridaje u zimskim mjesecima, priroda je tu zaista učinila svoje pa tako s krajem jeseni i početkom zime u vrhunac sezone dolaze agrumi koji su izuzetno bogati vitaminom C.

Povrće

Od povrća, s dolaskom jesenskog/zimskog vremena naglasak je tamnozelenom povrću kao i povrću iz porodica bundeva.

U nedostatku svježeg i sezonskog povrća, dobra alternativa su minimalno prerađeno i brzo smrznuto povrće ili pak konzervirano povrće poput krastavaca i cikle  – tzv. zimnica.

Postoji li raspored konzumiranja hrane u svrhu očuvanja imuniteta?

U principu ne postoji točan raspored konzumiranja namirnica. Svaki organizam je jedinstven i nekome će odgovarati jedno, dok će nekome drugome odgovarati drugo.

Ono što je načelno pravilo je da se voće i povrće probavlja puno brže nego žitarice, meso i mliječni proizvodi te ih je stoga preporučljivo konzumirati prije nego hranu koja se probavlja dulje.

Ideje za raznovrsne obroke za imunitet:

Doručak:

Ručak:

Večera:

Desert:

Užina:

Tagovi

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.