Osim što je važno unositi namirnice koje će poboljšati izgled kože, važno je i ograničiti one koji će joj odmoći poput šećera, rafiniranih proizvoda, soli, alkohola i duhanskog dima.
Koža je naš najveći organ. Pa nije ni čudo kako smo spremni kupiti i koristiti razne preparate i dati za njih i novce kako bi kožu tretirali „izvana“. I iako su prirodni načini tretiranja kože lica i tijela i više nego poželjni, još više se za zdravlje i izgled kože može učinit „iznutra“.
Kako brinemo o zdravlju organa poput jetre, bubrega i srca te biramo namirnice i hranu koji će nam pomoći u očuvanju njihovog zdravlja, tako bi trebali voditi brigu i o zdravlju i izgledu kože te sukladno tome po potrebi korigirati prehranu.
Prehrana za zdravlje kože
Prehrana bi svakako kod zdravih osoba trebala biti uravnotežena, raznolika te umjerena i ne bi trebala isključivati niti jednu namirnicu. Samo na taj način se može poduprijeti cjelokupno zdravlje organizma.
Ukoliko pak prednost i naglasak želimo dati na izgled kože, posebice u ove ljetne mjesece i pred odlazak na more, prehrana se može adaptirati na način da se poveća unos one hrane koja će poduprijeti sjajan i poboljšan izgled kože.
Hranjive tvari potrebne za zdravlje i izgled kože:
Suha i oštećena koža može biti rezultat pretjerane izloženosti zagađivačima zraka kao i pesticidima iz hrane.
- Vitamini: A, D, E, B2, B3, C
- Minerali: cink, selen, folna kiselina
- Ostalo: omega-3 masne kiseline
Hrana za poboljšanje izgleda kože:
Konzumacija slijedeće hrane (i vode) posebice prije ljeta može doprinijeti zdravijem i poboljšanom izgledu kože:
1. Voda
Voda je tvar broj jedan za zdrav i sjajan izgled kože. Ukoliko nismo dovoljno hidrirani, nema te hranjive tvari ili namirnice koja će poboljšati izgled kože. Negazirana voda je apsolutno prvi izbor za hidraciju, ali i nezaslađeni čajevi, voćno-povrtni sokovi ili povrtne juhe isto mogu biti odličan izbor. Ovisno o razini tjelesne aktivnosti, ali i vanjske temperature, preporuke za unos tekućina variraju. U ljetnim mjesecima nikako ne bi smjele biti ispod 2 L, ali je svakako preporuka da budu bliže 3 L.
2. Tamnozeleno lisnato povrće
Tamnozeleno lisnato povrće poput špinata, kelja ili blitve, odlična su hrana za kožu jer sadrže folnu kiselinu i kalij koji mogu pomoći u obnavljanju stanica kože, pogotovo nakon izloženosti sunčevim zrakama
3. Crveno voće i povrće
Likopen je antioksidans koji se nalazi najviše u rajčici, ali i u crvenom voću i povrću kao što su paprika i papaja. Izuzetno je jak antioksidans koji ima za zadatak spriječiti oštećenja kože izazvane slobodnim radikalima pa se svakako ove namirnice preporuča čim više uvrstiti u prehranu.
4. Zdrave masnoće (plava riba, orašasti plodovi i sjemenke, avokado)
Iako ponekad na zlu glasu kao hrana koja je bogata kalorijama, orašasti plodovi i sjemenke su prava riznica zdravih masnoća koje podupiru sjajan i zdrav izgled kože. Vitamin E i masti iz orašastih plodova i sjemenki potpomažu očuvanju stanica kože čineći ih čvršćima pa samim time i elastičnosti kože.
Slično kao i orašasti plodovi i sjemenke, plava riba poput lososa obiluje omega-3 masnim kiselinama i zdravim masnoćama koji zaštitno djeluju na stanice kože.
Avokado je poznat kao biljka koja je izuzetno bogata zdravim masnoćama i gotov je neizostavan sastojak svježih salata.
5. Meso, riba i jaja
Osim što je izvor zdravih masnoća, riba je uz meso i jaja izvor kolagena, tvari koju počinjemo gubiti iz organizma već u 20-tim godinama života. Kolagen je važan za očuvanje čvrstoće zglobova i tkiva, ali i kože.
:(Još nema komentara